Solidarni z Ukrainą – organizatorzy festiwalu „Kino na granicy”

🇵🇱🇨🇿❤️🇺🇦
Jako festiwal, który w swoją ideę ma silnie wpisany dialog, zbliżanie kultur i budowanie mostów ponad granicami, z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wieści o rosyjskiej agresji na Ukrainie. Kino na Granicy stanowczo potępia rosyjską inwazję i wyraża solidarność z wszystkimi, których dotknęła.

Kraje Europy Środkowej, których filmy i literaturę prezentujemy na naszym przeglądzie, w XX wieku na własnej skórze doświadczyły przemocy i zniewolenia. Nie bez powodu tak często wspomina się obecnie wydarzenia roku 1938, 1939 czy 1968, które dotknęły Czechosłowację i Polskę. Doświadczenia te odcisnęły swoje piętno na życiorysach wielu polskich, czeskich i słowackich artystów oraz znalazły swoje odbicie w ich twórczości – w tym wielu filmach, które prezentujemy Wam na Kinie na Granicy do dziś.

Dlatego z tak wielkim niepokojem zwracamy dziś wzrok w stronę Ukrainy, gdzie rozpoczyna się nowa wojna. Ukraino, jesteśmy z Wami! 🇵🇱🇨🇿❤️🇺🇦


Jako festival, který klade velký důraz na dialog, ve své myšlence spojuje kultury a staví mosty přes hranice, jsme s velkým smutkem přijali zprávu o ruské agresi na Ukrajině. Kino na Hranici důrazně odsuzuje ruskou invazi a vyjadřuje solidaritu se všemi, které zasáhla.

Středoevropské země, jejichž filmy a literaturu představujeme v naší přehlídce, zažily ve 20. století násilí a útisk na vlastní kůži. Ne nadarmo se dnes tak často připomínají události z let 1938, 1939 nebo 1968, které zasáhly Československo a Polsko. Tyto zkušenosti se podepsaly na životech mnoha polských, českých a slovenských umělců a odrazily se v jejich tvorbě – včetně mnoha filmů, které vám v rámci Kina na Hranici pravidelně představujeme.

Proto dnes s tak velkým znepokojením obracíme svůj zrak k Ukrajině, kde začala nová válka. Ukrajino, jsme s Tebou! 🇵🇱🇨🇿❤️🇺🇦