Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka

Debata o fundamentach Grupy Wyszehradzkiej

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej zapraszają na spotkanie online i rozmowę o korzeniach i przyszłości Grupy Wyszehradzkiej. W dyskusji moderowanej przez dr Katarzynę Uczkiewicz wezmą udział Jaromír Piskoř (były dysydent, czeski dziennikarz), Jarosław Broda (uczestnik opozycji z czasu komunizmu i członek SPCzS), Jan Škvrňák (czeski publicysta i historyk zajmujący się Polską), Grzegorz Majewski (uczestnik opozycji antykomunistycznej, historyk zajmujący się badaniem współpracy czechosłowackiej i polskiej opozycji w okresie komunizmu)
Partnerzy projektu: Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej, #Portal lca.pl, portale facebookowe “#Zprávy z Polska”, “#polskodnes.cz”, grupy facebookowe “#Grupa Praga i Czechy dla każdego”, “#POLSKO – tipy na dovolenou, krásná místa a zajímavosti”, Kempování a cestování v Polsku
 
 

Poniżej obrazek z YouTube przekierowujący do debaty..

Osobą moderującą spotkanie będzie miła, łagodna i bardzo skuteczna w uzyskiwaniu odpowiedzi dr Katarzyna Uczkiewicz.
Na Twitterze ma niezwykłą sentencję autorstwa Vaclava Havla:
“Nadzieja to nie przekonanie, że coś się uda, ale pewność, że coś ma sens, niezależnie od tego, czy się uda.”
Jak mówi jej osobista wizytówka ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego:
Katarzyna Uczkiewicz – dr nauk humanistycznych, slawistka, tłumaczka języka i literatury czeskiej, wykładowca akademicki. Redaktor naczelna kwartalnika „Pamięć i Przyszłość” i rocznika „Miasto. Pamięć i Przyszłość”. Od 2014 r. kieruje Ośrodkiem Współpracy Polsko-Czesko-Słowackiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Współautorka (z Łukaszem Medekszą) książki „Ziemie Zachodnie. Zrób to sam”, autorka licznych artykułów poświęconych kulturze powojennych Ziem Zachodnich, propagandzie i kulturze PRL, opozycji antykomunistycznej w Europie Środkowej, relacjom polsko-czeskim. Naukowo interesuje się dyskursami emancypacyjnymi i postzależnościowymi w Europie Środkowej i Wschodniej, myślą V. Havla, historią środkowoeuropejskich ruchów dysydenckich.

Jednym z naszych panelistów będzie Jarosław Broda. Wrocławski poeta i opozycjonista z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Oto jego biograrm: Jarosław Broda (1956). 1976–1980 współpracownik KOR, . Wielokrotnie szykanowany i zatrzymywany na 48 godzin przez SB. W sierpniu 1980 w komitecie strajkowym przy Grabiszyńskiej we Wrocławiu , redaktor naczelny tygodnika „Solidarność Dolnośląska”. 12 grudnia 1981 internowany. Od 1984 w podziemnej organizacji „Solidarność Walcząca”. Redaktor naczelny pisma „Walka” oraz „Biuletynu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”. Redaktor Wschodnioeuropejskiej Agencji Informacyjnej. W 1989 współorganizator Solidarności Polsko-Węgierskiej oraz Przeglądu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej we Wrocławiu. Autor 5 zbiorów wierszy, m.in. Pozostawmy im wybór broni (w podziemiu: Inicjatywa Wydawnicza Aspekt, Wrocław 1986), Listy do żywych i umarłych (1997). W Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej od jej powstania. Aktualnie dyrektor programowy w Polskim Radio Wrocław..

Drugą osobą, którą przyjdzie nam zobaczyć na wydarzeniu jest znakomity czeski dziennikarz, znawca polskiej polityki, przedsiębiorca- Jaromír Piskoř. W latach osiemdziesiątych dysydent, sygnatariusz Karty 77, członek Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Po Aksamitnej Rewolucji przez dwa lata poseł do parlamentu. Prowadzi na portalu Facebook stronę “Polsko dnes”.

Kolejny z dzisiejszych panelistów, to Jan Škvrňák. znakomity czeski dziennikarz i historyk. Człowiek młody, mający świeże spojrzenie na wiele spraw. Fenomenalnie mówi po polsku, co zapewne jest wynikiem jakichś szczególnych kompetencji językowych.
Jan Škvrňák jest publicystą, który w swojej pracy skupia się szczególnie na polskiej polityce, historii. jest doktorantem na FF MU w Brnie, na wydziale czeskiej historii, gdzie wykłada przedmioty związane z polską historią. Na portalu Facebook wspólnie z Filipem Harzerem prowadzi stronę Zprávy z Polska.
Jan Škvrňák je publicista se zaměřením na Polsko, jeho politiku i dějiny, dále pak na historii českou. Je studentem doktorského programu Historie – české dějiny na FF MU v Brně, zde také přednáší předměty týkající se polských dějin. Na Facebooku také společně s novinářem Filipem Harzerem provozuje stránku Zprávy z Polska.

Grzegorz Majewski. Historyk, politolog. Zajmuje się historią współpracy polskiej i czeskiej opozycji lat siedzemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Autor wielu artykułów naukowych i popularnych na ten tamat, a także współautor książki “Ponad Granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”. W latach osiemdziesiątych uczestnik opozycji antykomunistycznej.

Artykuł powstał w ramach projektu  „SPOTKANIA W SIECI I NIE TYLKO – SETKÁNÍ NEJENOM V SÍTI” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Artykuł powstał w ramach projektu „SPOTKANIA W SIECI I NIE TYLKO – SETKÁNÍ NEJENOM V SÍTI” prowadzonego przez Fundację Solidarności Polsko-Czesko-Słowacką

Artykuł powstał w ramach projektu „SPOTKANIA W SIECI I NIE TYLKO – SETKÁNÍ NEJENOM V SÍTI” współfinansowanego ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.