Prapoczątki Grupy Wyszehradzkiej w anegdocie

prof. Ryszard Bugaj

autor fot. Olaf

źródło: Wikimedia Commons https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ryszard_Bugaj1.jpg?uselang=pl

Od redakcji.

Publikujemy w tym miejscu coś niezwykłego, krótkie wspomnienie człowieka, który był przy narodzinach Grupy Wyszehradzkiej. Jeszcze to się tak nie nazywało, jeszcze istniała Czechosłowacja…Był to czas, kiedy stare systemy upadały, a nowe jeszcze nie okrzepły. Wymiana kadr dawała dziwne rezultaty, ale uczestnicy tamtych wydarzeń byli raczej wyrozumiali na wszelkie niedociągnięcia. Premierzy, prezydenci chodzący po ulicach obcego miasta bez ochrony? Bez całej tej obecnej dziś celebry z pancernymi autami? Ten świat przeminął…

Bratysława – Wspomnienie

To było dawno i nie jestem pewien, czy dokładnie wszystko zapamiętałem. Ze względu jednak na bohaterów dwóch epizodów w których uczestniczyłem – premier Tadeusz Mazowiecki i gen. Wojciech Jaruzelski – zdecydowałem się na to króciutkie wspomnienie.

To był chyba koniec roku 1989 (można sprawdzić-może troszkę później). W Bratysławie na zaproszenie ówczesnego prezydenta – wówczas jeszcze Czechosłowacji – odbywało się spotkanie bardzo wysokich przedstawicieli krajów szeroko rozumianej Europy Środkowej (ale nie tylko – np. był też minister spraw zagranicznych Włoch). Honory domu na zamku w Bratysławie czynił Václav Havel. Polskę reprezentował nie tylko premier (chyba był również minister Skubiszewski) i prezydent, ale też kilkuosobowa delegacja Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (byłem w jej składzie). Polecieliśmy dwoma Jakami 40, które dwukrotnie szczęśliwie wystartowały i wylądowały. Obrady miały zainicjować bliską współpracę „nowej Europy”. To się chyba średnio udało. Na spotkaniu panował chaos zarówno „dyplomatyczny” jak i organizacyjny. Mazowiecki był wściekły. Ale ja tu nie będę pisał o wielkiej polityce.

Epizod I – obiad. Obiad wydawano w innym budynku do którego… trzeba było się dostać. Kłopot w tym, że organizacja zawiodła. Zgubiłem się i spotkałem zgubionego naszego polskiego premiera, którym nie zainteresował się protokół dyplomatyczny. Zaproponowałem premierowi, że pojedziemy „okazją”. Zgodził się i po kilkunastu minutach byliśmy na obiedzie. Dobrze się skończyło.

Epizod II – spotkanie towarzysko-polityczne. Po oficjalnych obradach zostaliśmy (chyba tylko posłowie OKP i przedstawiciele „naszego” rządu) zaproszeni na wino do klubu słowackich opozycjonistów. Słowackie wino było całkiem dobre i atmosfera też, ale postanowiliśmy z Jankiem Lityńskim rzucić okiem na miasto, choć było chłodno i mżyło. W kolejnej uliczce spotkaliśmy… gen. Wojciecha Jaruzelskiego (wówczas polskiego prezydenta) przechadzającego się w towarzystwie swojego rzecznika prasowego. Nim, tak jak naszym premierem, nie zainteresował się protokół dyplomatyczny. Generał nam powiedział, że lubi spacerować. Nie uwierzyliśmy mu.

Jak widać na początku nie tylko u nas był bałagan. Dobrze, że się skończył, ale jak widzę obecną napuszoną celebrę i te wypasione bryki, to nie jestem pewien, czy…



Ryszard Bugaj, ur. 22 II 1944 w Gawłowie k. Sochaczewa. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, Wydział Ekonomiki Produkcji (1970) oraz Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Ekonomii Politycznej (1971), w 1989 doktorat w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN (temat: Próba reformy systemu finansowania gospodarki w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych), w 2004 habilitacja tamże. W trakcie studiów uczestnik marca 68. Od 1976 publicysta niezależnego „Biuletynu Informacyjnego” KOR/KSS KOR. W 1978 opublikował w podziemiu pracę pt. Uwagi o sytuacji gospodarczej kraju.

Od IX 1980 w „S”; współautor (z Waldemarem Kuczyńskim) projektu programu gospodarczego „Solidarności”.

13 XII 1981 internowany , zwolniony 22 XII 1981. Od 1982 pracownik INE PAN. W 1985 współautor przygotowanego na zlecenie Lecha Wałęsy opracowania Raport: Polska 5 lat po Sierpniu (Wers, 1985). Autor w wielu pismach podziemnych.

Od XII 1988 członek KO przy Przewodniczącym „S” Lechu Wałęsie; w 1989 uczestnik obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej, współprzewodniczący grupy roboczej ds. samorządu i form własności. 1989-1997 poseł RP . II 2009 – 2010 doradca społeczny Prezydenta RP ds. ekonomicznych.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Artykuł powstał w ramach projektu „SPOTKANIA W SIECI I NIE TYLKO – SETKÁNÍ NEJENOM V SÍTI” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Artykuł powstał w ramach projektu „SPOTKANIA W SIECI I NIE TYLKO – SETKÁNÍ NEJENOM V SÍTI” prowadzonego przez Fundację Solidarności Polsko-Czesko-Słowacką

Artykuł powstał w ramach projektu „SPOTKANIA W SIECI I NIE TYLKO – SETKÁNÍ NEJENOM V SÍTI” współfinansowanego ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź