Koncert i wystawa w Konradowie
Mała wieś w Kotlinie Kłodzkiej Konradów 8 sierpnia 2020 roku stała się stolicą kulturalną regionu dzięki działaniom podjętym przez naszą fundację. Do Konradowa zjechały tak znane postaci z działalności w SPCZS jak Jarosław Broda, Magda Nowakowska, Warcisław Martynowski czy Anna Morawiecka. Przed samą pandemią, na otwarciu wystawy był Jaromír Piskoř. Wystawę autorstwa Petra Blažka , prezentującą rozwój stosunków pomiędzy dysydentami z Polski i Czechosłowacji przez kilka miesięcy, w tej małej miejscowości obejrzało już kilkaset osób. Tylko tego jednego dnia, kiedy odbył się koncert odwiedzających było około 80 osób. Zapewne nie bez znaczenia jest położenie miejsca prezentacji wystawy, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego kościoła.
Koncert przyciągnął dużo ludzi jak na okres pandemii. Młody artysta Michał Jaworski, wykonywał piosenki znanego trio – Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego oraz Zbigniewa Łapińskiego. Po każdej piosence zbierał zasłużone oklaski. Miejscami publiczność śpiewała razem z nim, co jest chyba marzeniem każdego wykonawcy. Po koncercie wszyscy obecni zwiedzali wystawę, którą komentowali znany miejscowy działacz SPCZS Warcisław Martynowski, a także współautor książki o jej historii Grzegorz Majewski. Podczas rozmowy o poszczególnych wydarzeniach zaprezentowanych na planszach posypały anegdoty znakomicie ilustrujące dobre wzajemne stosunki jakie mieli między sobą opozycjoniści z obu krajów.
Realizacja koncertu i wystawy w Konradowie była możliwa dzięki finansowemu wsparciu przez Fundację „Tauron” projektu „Zanim Nadeszła Wolność”. Sam pomysł projektu zrodził się w trakcie badań ankietowych prowadzonych przez Fundację Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej głównie w Kotlinie Kłodzkiej ( sondaże przeprowadzono także wśród mieszkańców czeskiego Jawornika i Szczawna Zdroju). Okazało się, że wiedza o wydarzeniach , które bezpośrednio przyczyniły się do upadku komunizmu w obu krajach, a które działy się w ich bezpośrednim sąsiedztwie jest – delikatnie mówiąc – znikoma. Ideę wystawy najlepiej odzwierciedla tekst na jednej z otwierających ją plansz :
„Zanim nadeszła wolność, społeczeństwa Polski i ówczesnej Czechosłowacji pogrążone były w jednym, komunistycznym Układzie Warszawskim. Podlegały absolutnej dominacji komunistycznych władz Związku Sowieckiego.
W 2018 r obchodziliśmy ważne dla trzech narodów rocznice. 100 lat odzyskania niepodległości, 50 lat od stłumienia Praskiej Wiosny z haniebnym udziałem Ludowego Wojska Polskiego przy boku armii sowieckiej.
40 lat temu w Karkonoszach, na tak zwanej “drodze przyjaźni” dochodzi do pierwszego spotkania działaczy antykomunistycznej opozycji Czechosłowacji i Polski. Później władze komunistyczne zamkną ich w więzieniach, ale idea, by współpracować ponad granicami dla obalenia nieludzkiego i absurdalnego systemu przetrwała.
Solidarność Polsko-Czechosłowacka w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozwinęła tę ideę, prowadząc praktyczną wymianę informacji, technik oporu, prasy podziemnej a przede wszystkim idei i myśli wolnościowej. 30 lat temu, na rok przed obaleniem komunizmu w naszych krajach, doszło do ponownego, nielegalnego spotkania liderów opozycji Polski i Czechosłowacji. Rok później wspólnie wybiliśmy się ponownie na niepodległość. O tym wszystkim opowiada ta wystawa i stawia przed nami pytanie: co dziś możemy wspólnie zrobić korzystając z odzyskanej wolności?”
W ramach projektu, który pierwotnie miał być realizowany w miesiącach wiosennych, przewidziana jest jeszcze prezentacja tej wystawy w innym miejscu Kotliny. Planujemy także sprowadzenia do Kłodzka wystawy „Szlak do wolności Solidarności Polsko-Czechosłowackiej” autorstwa Grzegorza Majewskiego. Towarzyszyć jej także będzie koncert artystów z „Salonu Jacka Kaczmarskiego”.
Poniżej kolejne filmy z koncertu w Konradowie. Ogromne podziękowania należą się artyście, Panu Michałowi Jaworskiemu za zgodę na publikację fragmentów koncertu.