35. rocznica Festiwalu Solidarności Polsko – Czechosłowackiej
W tym roku obchody rocznicy festiwalu otworzy pokaz filmu autorstwa Krystyny Krauze o Karelu Krylu.
W Centrum Zajezdnia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego polskiej reżyserki Krystyny Krauze. Jest to film o Karelu Krylu, który jest filmem uznanym w Polsce i świecie, laureatem np. Złotego Opornika.
Film jest niezwykle wartościowy z powodu wielu ludzi mówiących o swoim spotkaniu Karelem Krylem . M.in. Agnieszka Holland Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Michał Tarkowski , Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý i inni)
Krystyna Krauze
Krystyna Krauze stara się odpowiedzieć na pytanie, co było takiego atrakcyjnego w Krylu, że wiele lat po jego śmierci ludzie wciąż śpiewają jego piosenki. Jest to podobne do polskiego fenomenu Jacka Kaczmarskiego. Zresztą obaj artyści znali się dobrze i lubili.
Narratorką dokumentu jest także reżyserka Krauze, której losy życiowe są ściśle związane z pracą i osobistymi kontaktami z Karelem Krylem. Reżyserka po koncercie we Wrocławiu namówiła go na spontaniczny koncert w Gdańsku, Kryl się zgodził, a koncert był jednym z bardziej udanych w Polsce w tym czasie. Co się stało takiego ,ze w dobie cenzury, przy zamkniętych granicach Kryl stał się tak popularny w Polsce? Dziś wielu piosenkarzy śpiewa jego piosenki – choćby Antoni Muracki.
By znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do Centrum Zajezdnia 7 listopada na pokaz filmu. Dodatkową atrakcja będzie obecność samej reżyserki Krystyny Krauze.
Karel Kryl urodził się w 1944 roku w Kroměřížu. Ukończył szkołę ceramiczną, ale zajął się pisaniem tekstów i ich śpiewaniem. W 1968 roku został zmuszony do emigracji z powodu niezgody na rosyjską okupację Czechosłowacji. Wrócił do niej w 1989 roku, po Aksamitnej Rewolucji.
Cały program festiwalu na zdjęciu poniżej: