35 rocznica Aksamitnej Rewolucji
Autor: Grzegorz Majewski
Dziś minęło 35 lat od kiedy narody czeski i słowacki podniosły zgięte karki przeciwko rosyjskiej okupacji. Zrobili to po raz drugi, po dwudziestu jeden latach komunistyczno-rosyjskiego zamordyzmu. Po 21 sierpnia kiedy czołgi rosyjskie i zwasalizowanych państw Układu Warszawskiego zniszczyły rodzącą się czechosłowacką wolność wiele tysięcy patriotów musiało wyjechać z Czechosłowacji.
Wyjechali ludzie kultury, sztuki, a także inżynierowie, naukowcy z uczelni i z kluczowych, ważnych zakładów takich jak Skoda czy czechosłowackiej zbrojeniówki. Kosztowało to kraj zastój i ogromne zubożenie ludności. Pomimo tego komuniści rozpoczęli prześladowania ludzi na ogromną skalę. Nie tylko wielu zostało zmuszonych do wyjazdu, ale także wielu zostało aresztowanych i skazanych na wyroki wieloletniego więzienia. Zdarzało się to także całym rodzinom. W rodzinie Šabatów aresztowano i skazano ojca, dwóch synów, synową i córkę. Mimo tak ciężkiego doświadczenia nie zaprzestali działalności i stali się jednym z filarów
na którym oparła się czechosłowacka opozycja. Świadomie nie piszę “antykomunistyczna”, ponieważ jest to pewien fenomen. Najzacieklejszymi wrogami okupacji byli często komuniści, którzy nie wyrzekali się swoich poglądów. Potępiali jedynie zdławienie Praskiej Wiosny i okupację Czechosłowacji. Wielu komunistów zostało nie tylko usuniętych z partii komunistycznej, ale i poznało co to więzienie. Opozycja czechosłowacka to także underground. Artyści niepogodzeni z rzeczywistością, nie mający nawet wahania, czy poddać się obowiązującym normom miłości do Związku Sowieckiego. Nie poddali się i stali się iskrą. W styczniu 1977 roku ogłoszono powstanie najważniejszej organizacji opozycyjnej – Karty 77. Lata pracy niedocenianej opozycji zaowocowały Aksamitną Rewolucją, jaka wybuchła 17 Listopada 1989 roku. Jak do tego doszło, jak przebiegło , jak się zmieniły Czechy na przykładzie Czeskiego Krumlova opowiada czeski film, jaki zamieszczam poniżej.