
Ciekawostki z Czech. Tydzień 13/24-30.03.2025
POLITYKA, CZESI A UKRAINA, GOSPODARKA I RÓŻNE WIADOMOŚCI
Gdyby wybory odbyły się w marcu wygrałoby Ano, choć z mniejszym poparciem otrzymując 31,1 proc. głosów. Na drugim miejscu koalicja, Spolu, której poparcie wzrosło do 20%. Kolejne miejsce to STAN z 11,8%, a dalej – SPD z 8,9%. Kierowcy sami dla siebie, „Stačilo!” oraz Piraci, też dostaliby się do parlamentu. Badanie przeprowadzono w dniach od 7 do 25 marca. Wzięło w nim udział 1550 respondentów.
- Sobotnie referendum w Znojmo uznaje się za nieważne, ponieważ uczestniczyło w nim mniej niż 16% mieszkańców. Miało rozstrzygnąć o tym, czy remizę strażacką przekształcić w urząd. Najwięcej głosów otrzymała propozycja zamiana na halę sportową.
UKRAINA
- Dla tysięcy osób, jakie uciekły z Ukrainy do Czech, pojawiła się szansa polepszenia statusu. Mogą uzyskać zezwolenie na pobyt na okres do pięciu lat, czyli o trzy lata dłużej niż obecnie obowiązujące zezwolenia przyznawane cudzoziemcom. Niestety jest to tylko dla Ukraińców płacących wyższe podatki.
GOSPODARKA
- Solek Holding przeżywa duże trudności. Niedawno ogłosili zawieszenie spłaty obligacji przypadających na marzec 2025. Jednocześnie wydali komunikat o rozpoczęciu rozmów na temat restrukturyzacji długu. Jest to firma zakładająca farmy fotowoltaiczne w Czechach, Słowacji ale i w Chile.
- Inwestorzy w akcje zauważają ogólnoeuropejski trend wzrostu zainteresowania akcjami firm zbrojeniowych. Także i oni zaczynają w nie inwestować.
- Praski indeks giełdowy PX zanotował kolejny tydzień wzrostów. W piątek na koniec notowań osiągnął wartość 2119,28 punktów.
- W Polsce trwa nagonka na banki z powodu „nadmiernych” zysków. Tymczasem w Czechach banki także odnotowały rekordowe profity. 122 mld koron za rok 2024, co stanowi wzrost o 18 mld w stosunku do roku 2023. Jako powód podaje się niższą inflację, ożywienie na rynku nieruchomości i inwestycje w zmniejszenie energochłonności.
- Analitycy spodziewają się w ciągu dziesięciu lat spadku cen nieruchomości, szczególnie w mniejszych miastach i na wsi. Związane jest to ze starzeniem się populacji. Pomimo dobrych wyników dzietności w ostatnich latach jest to za mało by wpłynąć na rynek.
- Wyszedł zakaz przewozu do Czech paszy i ściółki dla zwierząt gospodarskich. Powodem jest rozprzestrzenianie się w tych krajach pryszczycy.
- Budowa nowej elektrowni atomowej w Czechach jest popierana przez 72,6% ludności. Jednak duża większość (49,6%) z tej części popiera pod warunkiem utrzymania taniej energii. 17% nie ma zdania, reszta jest przeciwko.
RÓŻNE
- Miloš Skořepa wyszedł na wolność za dobre sprawowanie po odbyciu 2/3 kary. Przed 20 laty udało mu się oszukując urzędnika Jana Šika, ukraść pół miliarda koron. Złapano go dopiero w 2019 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- Rozważane jest rozszerzenie opłat za abonament radiowo telewizyjny. Miałby objąć także posiadaczy telefonów komórkowych, tabletów i komputerów.
- Policja dokonuje przekładu odtajnionych dokumentów dyplomatycznych ambasad z roku 1948 dotyczących śmierci Jana Masaryka, syna ojca czechosłowackiego państwa. Został znaleziony na ulicy, gdzie miał się znaleźć wskutek skoku z okna.
- „Wiemy gdzie mieszkasz i mamy nagrane jak oglądasz pornografię” – tak starają się bandyci szantażować swoje ofiary. Ten rodzaj przestępstwa ma bardzo duży wzrost w Czechach w ostatnich miesiącach.